Blog > Komentarze do wpisu
Wizyta na północy, czyli co jedzą Szwedzi, cz. I

Jakoś w tym roku nie mogliśmy się zdecydować, dokąd pojedziemy na wakacje. Od trzech lat jeździmy po Polsce, głównie na wschód, ale w tym roku zarówno ceny benzyny, jak i zamieszanie na PKP, nie zachęciły nas do podróży po Polsce. Zagranica, przy wysokim kursie euro tez wydała się mało atrakcyjna. Zdecydowaliśmy się więc na wariant minimalny - weekend na morzu, połączony z jednodniową wycieczką po Szwecji. Zwłaszcza, że wycieczka miała wyjątkowy temat przewodni - szwedzką kuchnię. Oto fotorelacja.

Łosie na terminalu? Nie - po prostu w głębi Szwecji nie można się po prostu zatrzymać i zrobić zdjęcia z tym znakiem. Mandaty są surowe. Więc dla turystów umieścili znak na terminalu. Miło, prawda?

 

Jarząb szwedzki - w rezerwacie przyrody na przylądku Torhamn. 

Resztki cmentarzyska wikingów.

Owce czy kozy?

Tradycyjna szwedzka przerwa na kawę - bardzo mocna, specjalnie palona kawa i ciastko - cynamonowe - Kanelbullar i drugie (te w czekoladzie), nie zidentyfikowane - na ciastku przypominającego w smaku i konsystencji kokosankę, wyłożony jest bardzo słodki krem, ponoć ze śmietany, cukru i wanilii, ale nie jestem pewna czy tylko te składniki dałyby taką właśnie konsystencję. Wszystko było bardzo smaczne i sycące. Poniżej porcja dla sześciu osób.

A tu dla jednej :)

Wędzarnia ryb - łososie czekają w chłodni na swoja kolej.

Tradycyjnie, nie na skale przemysłową przygotowane smakołyki - wędzony łosoś i krewetka, do tego łosoś w wersji ugotowanej (tak sądzę) i różne sosy, słodkie, ale wyjątkowo pasujące do tych rybek. Pycha, tylko szkoda, że tak mało.

A tu z innej beczki - Szwedzi uwielbiają stare samochody - tu jeden z nich - Volvo, rocznik wczesny. 

Kristianopel - Sielska Szwecja - Tam tak naprawdę jest - praktycznie wszędzie, którędy przejeżdżaliśmy, domy wyglądały jak na poniższych zdjęciach. I jest bardzo czysto. 

 

poniedziałek, 19 września 2011, karolah19
Tagi: Szwecja

Polecane wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... PustaMiska - akcja charytatywna

Durszlak.pl